روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: ورزشی منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
امتیاز: 5 5

خبر "حرفه مامایی جامعه نگر است/ تمام خانواده‌ها نیازمند خدمات مامایی هستند" در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ از منبع باشگاه خبرنگاران جوان با موضوع sport-ورزشی منتشر گردید.خبر باعنوان "حرفه مامایی جامعه نگر است/ تمام خانواده‌ها نیازمند خدمات مامایی هستند" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

حرفه مامایی جامعه نگر است/ تمام خانواده‌ها نیازمند خدمات مامایی هستند

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با بیان اینکه حرفه مامایی جامعه نگر است، گفت: تمام خانواده ها به ویژه دختران و زنان از بدو تولد تا آخر عمر به خدمات مامایی نیازمندند.

ناهید خداکرمی رئیس انجمن علمی مامایی ایران در گفت و گو با 

خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛

 با اشاره به اینکه شعار جهانی روز ماما برای امسال "ماما، مادران و خانواده، همیاران و شرکای زندگی" در نظر گرفته شده است، بیان داشت: این شعار نشان می دهد حرفه مامایی جامعه نگر بوده و تمام خانواده ها اعم از زن و مرد، بویژه دختران و زنان از بدو تولد تا آخر عمر به خدمات مامایی نیازمندند و ماما ها نقش تاریخی ویژه ای در تولد نوزاد دارند.

وی با اشاره به قدمت ۱۰۰ ساله مامایی در کشور افزود: نقطه عطف حرفه مامایی همان مهارت و علم یک ماما در کمک به زن باردار حین زایمان طبیعی است و از نظر آکادمیک نیز قدمت طولانی دارد به طوری که قبل از رشته پزشکی وجود داشته و به عنوان یک رشته آموزش عالی شروع به پذیرش و تربیت دانشجوی مامایی نموده است.

به گفته خداکرمی اولین نظام پزشکی نیز برای حرفه مامایی تدوین و تاسیس شد که مجلس وقت نیز قانونش را به تصویب رساند.

عضو هیات مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی با اشاره به این که برای نظام مند شدن وظایف مامایی، نظام مامایی را به عنوان قانون در مجلس مصوب نمودند، تصریح کرد: مامایی یک رشته ریشه دار پزشکی در کشور است و ادغام رشته مامایی با پرستاری در یک دانشکده آسیب های فراوانی را به این رشته از بعد آموزشی و هم به لحاظ ارائه خدمات وارد کرد، زیرا ماهیت این دو رشته کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه ماما روند زایمان طبیعی را انجام می دهد، ادامه داد: ماهیت کار پرستار مراقبت از بیمار است، در حالی که ماما با یک انسان سالم سروکار دارد که دارای ابعاد مختلف روانشناختی و فیزیولوژی بوده، بنابر این لازم است از دوران دانشجویی شرایط لازم برای ارائه خدمات ماما فراهم باشد.

خداکرمی تصریح کرد: مدیریت دانشکده ها بیشتر دست گروه پرستاری است و رشته مامایی و نیازهای واقعی آن معمولا در حاشیه قرار می گیرد و به طور کلی می توان گفت، علیرغم توسعه کمی مامایی بعد از انقلاب فرهنگی و کوریکولوم آّموزشی و مهارتهایی که یک ماما کسب می کند، اما با چالش های فراوانی بعد از فارغ التحصیلی روبرو است.

رییس انجمن عملی مامایی ایران با تاکید بر این که ماماهای ایران در گروه متبحرترین ماماهای دنیا قرار دارند اظهار داشت: با وجود تبحر و پتانسیل بالایی که جامعه مامایی کشور دارد، اما در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت و ارگان های تصمیم گیر و تصمیم ساز از آن ها استفاده نمی شود در حالی که می توانند در سیاستگذاری، تصمیم سازی ها و مدیریت اجرایی بازوی قابل اتکایی برای نظام سلامت باشند..

** رویکرد تخصص گرایی سازمان های بیمه گر عامل آسیب به طب عمومی و مامایی کشور 

 وی با اشاره به این که مامایی حرفه ای است که بطور مستقیم با زنان و کودکان سروکار دارد، گفت:: آن چه موجب رنجش خاطر جامعه مامایی می شود، این است که کمترین نقش را در سیاستگذاری های مربوط به خانواده و زنان و مادران باردار دارند که این عدم توجه به نقش و جایگاه ماما نه تن ها صاحبان این حرفه را دچار چالش کرده بلکه ضرر آن نیز متوجه مادران و نوزادان می شود و افزایش بی رویه سزارین یکی از ملموس ترین آنهاست.

خداکرمی با بیان این که بی توجهی به حرفه مامایی تبعات منفی دیگری را در پی داشته است، افزود: علیرغم این که ماما طبق قانون وظیفه ارائه خدمت به خانواده، زنان و مادران باردار را بر عهده دارد، اما سازمان های بیمه گر به این مهم کمترین توجه را نشان دادند به طوری که اگر مادری علاقه مند استفاده از مراقبتهای دوران بارداری توسط یک ماما است باید تمام هزینه های مراقبتی را مستقیما از جیب خود پرداخت کند یعنی رویکرد تخصص گرایی در سازمان های بیمه گر سبب شده آسیب به طب عمومی و مامایی کشور وارد شود.

به گفته وی به خاطر نقصی که در قوانین نظام سلامت وجود داردمشکلات این حرفه گریبانگیر خانواده ها نیز شده است، در حالی که مامایی از معدود رشته هایی است که پروتکل و شرح وظایف مصوب دارد و مقیاس خدمات در آن مشخص است که هر پنج سال نیز مورد بازنگری قرار گرفته و به تصویب وزیر بهداشت وقت می رسد.

رییس انجمن عملی مامایی ایران با گلایه از این که سازمان های بیمه گر بدون هیچ دلیل علمی خدمات مامایی را پوشش نمی دهند؛ خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ هیات دولت مصوبه ای را به تصویب رساند مبنی بر این که در سه استان اردبیل، اصفهان و گلستان سازمان های بیمه گر با ماما ها قرار داد ببندند، اما این مهم هنوز اجرایی نشده است در حالی که وزرای بهداشت و رفاه و مدیر کل بیمه تامین اجتماعی دستور مستقیم برای اجرای این مصوبه را صادر کردند، اما به دلیل بوروکراسی های پیچیده سیستم اداری سازمان های بیمه گر هنوز این مصوبه در این سه استان اجرایی نشده است.

انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه sport-ورزشی، نشر خبر " حرفه مامایی جامعه نگر است/ تمام خانواده‌ها نیازمند خدمات مامایی هستند از منبع باشگاه خبرنگاران جوان. "

 

اخبار گوناگون

× ×