روی خط خبر

  • ایسنا
  • نقش مامایی در بهداشت و سلامت پررنگ‌تر شود
 درخواست حذف مطلب

منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "نقش مامایی در بهداشت و سلامت پررنگ‌تر شود" در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ از منبع ایسنا با موضوع - منتشر گردید.خبر باعنوان "نقش مامایی در بهداشت و سلامت پررنگ‌تر شود" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

نقش مامایی در بهداشت و سلامت پررنگ‌تر شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم پررنگ تر شدن نقش مامایی در بهداشت و سلامت گفت: نقش مامایی فراتر از حوزه زنان باردار است و بنابراین انتظار داریم در بحث آموزش تنها به مراقبت مادران باردار و زایمان تمرکز نشود و در حوزه های متفاوت به نقش این قشر در بهداشت و سلامت جامعه توجه شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم پررنگ تر شدن نقش مامایی در بهداشت و سلامت گفت: نقش مامایی فراتر از حوزه زنان باردار است و بنابراین انتظار داریم در بحث آموزش تنها به مراقبت مادران باردار و زایمان تمرکز نشود و در حوزه های متفاوت به نقش این قشر در بهداشت و سلامت جامعه توجه شود.

به گزارش ایسنا، دکتر اسماعیل ایدنی در مراسم روز ماما و تجلیل از ماماهای نمونه خوزستان که امروز (17 اردیبهشت ماه) در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز برگزار شد، اظهار کرد: مراسم تجلیل از ماماها سالانه باشکوه برگزار می شود و نشان دهنده توجه ویژه ای است که این همکاران به مسائل صنفی رشته خود دارند و حضور پررنگی است که در فعالیت های اجتماعی دارند.

وی با اشاره به نقش ماما در سلامت جامعه بیان کرد: سلامتی یک مجموعه به هم پیوسته است و اگر انتظار تامین سلامت، حفظ و ارتقای آن را داریم، باید همه حوزه ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به عملکرد ماماها در طرح تحول نظام سلامت خاطرنشان کرد: در سال های اخیر با تاثیرگذاری همکاران ماما در طرح و تحول سلامت، 1.5 میلیون زایمان طبیعی در کشور در بیمارستان های دولتی به طور رایگان انجام شد.

ایدنی افزود: خدمت دیگری که در طرح تحول نظام سلامت انجام شد و مادران باردار از آن بهره بردند و در آینده نیز ماماها از آن بهره مند می شوند، موضوع ایجاد مرکز " LDR " است که در این مراکز تمام خدمات حوزه بیماران از ابتدای پذیرش مادران باردار تا زایمان انجام می شود و یک ماما تمام روند را از پذیرش تا زایمان و مراقبت های بعد از آن بر عهده دارد؛ این امر انقلابی در ارایه خدمات به مادران باردار خواهد بود.

وی با اشاره به آمار بالای دانش آموختگان در حوزه مامایی افزود: ایجاد اتاق های " LDR " می تواند بستری برای اشتغال زایی ماماها فراهم کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به برنامه های وزارت بهداشت در بخش مامایی اشاره و تشریح کرد: در طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، به ویژه در حاشیه شهرها خدمات فعال ارایه شد و خوشبختانه تعداد زیادی از جمعیت مامایی جذب این حوزه ها شدند و این طرح موجب بهبود وضعیت اشتغال زایی ماماها شد.

ایدنی با تاکید بر لزوم پررنگ تر شدن نقش مامایی در بهداشت و سلامت گفت: حوزه فعالیت ماماها باید وسیع تر دیده شود؛ اگر شناخت کافی از عملکرد ماما در امر مشاوره، آموزش بهداشت و آموزش والدین وجود داشته باشد، بستری مناسب برای اشتغال زایی ماما فراهم می شود. نقش مامایی فراتر از حوزه زنان باردار است و بنابراین انتظار داریم در بحث آموزش تنها به مراقبت مادران باردار و زایمان تمرکز نشود و در حوزه های متفاوت به نقش این قشر در بهداشت و سلامت جامعه توجه شود.

وی با اشاره به مرگ و میر مادران باردار به عنوان یکی از شاخص های توسعه افزود: تمام دولت های ملی در سراسر جهان بخش زیادی از فعالیت های خود را بر کاهش مرگ و میر مادران متمرکز کرده اند؛ بدین ترتیب نقش مامایی در توسعه پایدار کشور پشت این شاخص قرار دارد و اگر فعالیت هایمان را هدفمند کنیم خواهیم دید که ماماها نقش زیادی در توسعه پایدار کشور یفا می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به سیاست کشور در زمینه فرزندآوری و مقابله با پیری جمعیت کشور گفت: امیدواریم به گونه ای برنامه ریزی شود که نقش عملکرد ماماها را تنها مختص دوران بارداری ندانیم و سلامت باروری زنان و همچنین آمادگی خانواده ها برای فرزندآوری در حوزه فعالیت مامایی در نظر گرفته شود. بدین ترتیب چشم انداز خوبی در سال های آینده در زمینه اشتغال ماماها پیش بینی می شود.

انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه -، نشر خبر " نقش مامایی در بهداشت و سلامت پررنگ‌تر شود از منبع ایسنا. "

 

اخبار گوناگون

× ×