روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: فناوری اطلاعات منبع: زومیت
امتیاز: 5 5

خبر "اپل دسترسی به برخی از نرم‌افزارهای غیررسمی ios را در کامپوترهای مک m1 مسدود کرده است" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ از منبع زومیت با موضوع it-فناوری اطلاعات منتشر گردید.خبر باعنوان "اپل دسترسی به برخی از نرم‌افزارهای غیررسمی ios را در کامپوترهای مک m1 مسدود کرده است" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

اپل دسترسی به برخی از نرم‌افزارهای غیررسمی ios را در کامپوترهای مک m1 مسدود کرده است


گفته می‌شود اپل به خواست بعضی از توسعه‌دهندگان، امکان دسترسی به نرم‌افزار آن‌ها را در کامپیوترهای مک مبتنی بر آرم مسدود کرده است.

در جریان WWDC 2020، اپل تأیید كرد كه کامپیوترهای مک مبتنی بر آرم می توانند تمام برنامه های iOS را اجرا کنند؛ این مهم به دلیل ماهیت یکسان پردازنده ی کامپیوترهای جدید مک و گوشی های هوشمند ممکن شده است. معماری مشابه این امکان را به کاربران می دهد که برنامه های iOS را در کامپیوتر مک دانلود و نصب کنند؛ حتی اگر توسعه دهنده، اپلیکیشن را برای ارائه در رایانه ی مک بهینه نکرده باشد. اما طبق گزارش The Verge و با استناد به اطلاعات منتشرشده در 9To5Mac، بعضی از توسعه دهندگان اپلیکیشن های خود را در اپ استور مک قرار نداده اند و غول دنیای فناوری راه دسترسی به این نرم افزارها را بسته است.مقاله ی مرتبط:به ادعای گزارش مذکور، اپل توانایی کاربران در نصب برنامه های غیررسمی iOS را روی کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده M1 مسدود کرده است. از لحاظ تئوری، به صورت پیش فرض تمام برنامه های آیفون و آیپد در اپ استور برای مک های مبتنی بر آرم در دسترس خواهند بود؛ اما در واقع برنامه هایی وجود دارند که در ابتدا برای مک ها عرضه نمی شوند. کوپرتینویی ها این اجازه را به توسعه دهندگان می دهند که برنامه ی خود را از اپ استور خارج کنند. در این میان، بسیاری از برنامه ها از جمله Dark Sky و Netflix تأیید توسعه دهنده را برای انتشار در سیستم عامل macOS ندارند.تا پیش از این، یک راه حل وجود داشت که بدون نیاز به استفاده از فروشگاه نرم افزاری مک، از نرم افزار شخص ثالث برای نصب برنامه بهره گرفت؛ اما به نظر می رسد اپل این راه غیرفعال کرده است. 9To5Mac با نصب یکی از نرم افزارهای غیررسمی در نسخه ی بتای 11.2 macOS، می گوید پیامی با عنوان «نرم افزار نمی تواند نصب شود؛ زیرا توسعه دهنده اجرای آن را برای این سیستم عامل در نظر نگرفته است.» مشاهده کرده است. The Verge هم پیامی تقریبا مشابه دریافت کرده است و می گوید:هنگامی که سعی کردیم یک برنامه پشتیبانی نشده را در کامپیوتر مک مجهز به پردازنده M1 با سیستم عامل macOS 11.1 نصب کنیم، پیغام خطایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه نمی توانیم آن را نصب کنیم.حرکت اپل برای جلوگیری از نصب برنامه های غیر مجاز لزوما تعجب آور نیست؛ زیرا چندی پیش کدی در نسخه بتای macOS یافت شد که براساس آن، اپل به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از اجرای برنامه ی خود در کامپیوتر مک جلوگیری کنند. اما دیدن این ویژگی کمی ناراحت کننده است؛ زیرا کاربران مک عادت کرده اند در برنامه هایی که قادر به اجرای آن ها هستند، آزادی بیشتری در مقایسه با iOS داشته باشند؛ البته باید به این نکته اشاره کرد نرم افزار هایی که از گذشته نصب شده اند، همچنان می توانند به درستی اجرا شوند.این بدان معنا نیست که توسعه دهندگان برنامه هایشان را هیچ وقت در اپ استور مک قرار نمی دهند؛ بلکه برخی از توسعه دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که برنامه های خود را موقتا از اپ استور حذف کنند تا مطمئن شوند برای مک مبتنی بر اپل سیلیکون بهینه و قابل اجرا است. بااین حال، برای اجرای مناسب و مطمئن ، باید منتظر پشتیبانی رسمی توسعه دهندگان iOS باشید.

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه it-فناوری اطلاعات، نشر خبر " اپل دسترسی به برخی از نرم‌افزارهای غیررسمی ios را در کامپوترهای مک m1 مسدود کرده است از منبع زومیت. "

 

اخبار گوناگون

× ×