روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا" در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا

انتخابات ۱۴۰۰ با انتخابات گذشته تفاوت های بسیاری دارد. یکی از تفاوت های آن، مشکلات معیشتی مردم، کرونا و بعضا ناکارآمدی دولت بوده که روی رغبت مردم برای حضور در پای صندوق های رای نیز تاثیر گذاشته است.

با توجه به این که پس از گذشت چند سال، ابتدایی ترین مشکلات مروم رفع نشده است، این پرسش برای آنان پیش می آید که چرا باید به دولتی که مشکلات شان را رفع نمی کند، رای بدهند. این اتفاق، تنها در کشورهای عقب مانده اتفاق می افتد. وجه اشتراک انتخابات ۱۴۰۰ با انتخابات های گذشته نیز در این است که در سال های گذشته کاندیداهای نظامی مانند محسن رضایی و محمدباقر قالیباف بودند اما امسال پر تعداد شده افرادی مانند سردار دهقان و سردار محمد هم پا به میدان رقابت گذاشتند. البته آنان ابتدا باید از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند تا بتوانند کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ شوند؛ زیرا فردی مانند سردار سعید محمد که چند سال فرماندا قرارگاه خاتمم الانبیاء سپاه بوده است، رجل سیاسی نبوده و پست وزارت را هم نباید به او بدهند زیرا توانایی اداره کشور را ندارد. وجه تفاوت عمده انتخابات ۱۴۰۰ با گذشته، لزوم تلاش بی کم و کاست مسئولان برای ایجاد رغبت در مردم برای حضور در انتخابات است. شورای نگهبان در این میان می تواند نقش موثری داشته باشد تا موجب دلسردی مردم نشود. مردم هنگامی که فرد مورد نظرشان را میان کاندیداها نبینند، رغبتی به شرکت در انتخابات نشان نمی دهند.انتخابات در ایران دوقطبی و مانند سیستم آمریکا است. بهتر است از مستقلین صحبت نشود چرا که حسن روحانی اصولگرا بوده و با ائتلاف اعتدالیون و اصلاح طلبان رای آورد. محمود احمدی نژاد نیز اصولگرا بود. در این دوره از انتخابات رقابت، رقابت این دو جریان است و شانسی بیرون از دسته بندی اصلاح طلب و اصولگرا وجود ندارد. بنابراین، باید در این مورد تامل کرد اما رقابتی ناعادلانه در انتخابات وجود دارد. مشکل اصولگرایان تعدد نامزدهای انتخابات و مشکل اصلاح طلبان کمبود کاندیداها است. چهارموتور جریان اصولگرایی کار می کند اما اصلاح طلبان با یک موتور نرم و نصفه ونیمه حرکت می کنند. پس این دوقطبی سازی نقشی در میزان مشارکت مردم ندارد و آن قدرها در مایوس کردن مردم موثر نیست. همچنین، نباید فراموش کرد که در ۲۰ سال گذشته، حماسه ی دوم خرداد سال ۷۶ در چنین فضایی شکل گرفت. اکنون در سال ۱۴۰۰، اگر فردی بتواند ۲۰ میلیون رای آقای خاتمی را بیاورد، باید به خود بالید. پس دوقطبی سازی زمانی در انتخابات نقش دارد که انتخابات یک انتخابات برابر باشد.* فعال سیاسی اصلاح طلب و مشاور مرحوم آیت الله هاشمی۲۷۲۱۵

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " شباهت بین انتخابات در ایران و آمریکا از منبع خبرآنلاین. "

 

اخبار گوناگون

× ×