روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۸ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟

تسنیم نوشت: محمدرضا پهلوی در آخرین روزهای خود در ایران دیداری مهم داشت و پیامی عجیب دریافت کرد. پیامی که بیانش به شاه یک کشور اصلاً ساده نیست.

۲۶ دی ماه سالروز فرار محمدرضا پهلوی از ایران است. او که وضعیت حکومت خود در برابر مردم انقلابی را بحرانی می دید، با دستور مستقیم آمریکا از کشور خارج شد تا شاید مانند ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ راهی برای بازگشت دوباره اش باز شود.ویلیام سولیوان، آخرین سفیر آمریکا در ایران در کتاب «ماموریت در ایران» آخرین روزهای حضور شاه در ایران را تعریف کرده و خاطره ای مهم را نقل می کند. او در این کتاب می نویسد: در همین ایام پیامی از واشینگتن دریافت داشتم مبنی بر اینکه در اولین فرصت با شاه دیدار کنم و به او بگویم که دولت ایالات متحده آمریکا مصلحت شخص شاه و کشور را در این می بیند که هرچه زودتر از ایران خارج شود. ابلاغ چنین پیامی از طرف سفیر یک کشور به رئیس مملکتی که در آن مأموریت دارد کار ساده ای نیست، ولی در دیدارها و گفتگوهای من با شاه طی این چند ماه اخیر به قدری مطالب عجیب و غیرعادی رد و بدل شده بود که ابلاغ این پیام هم خیلی غیرعادی به نظر نمی رسید.تا آنجا که می توانستم با لحن ملایم و مهربان مضمون پیام واشینگتن را به شاه ابلاغ کردم. او با دقت و با آرامش به پیامی که او را به ترک کشور دعوت می کرد گوش داد و وقتی که حرف های من تمام شد رو به من کرد و با لحنی کم و بیش ملتمسانه گفت: «خیلی خب، اما کجا باید بروم؟»روایت ژنرال آمریکایی از شادی مردم بعد از فرار شاهژنرال هایزر آمریکایی در کتاب خاطرات خود با نام «ماموریت به تهران» درباره واکنش مردم به فرار محمدرضا پهلوی از کشور چنین می گوید:جمعیت زیادی در خیابان های سراسر شهر جمع شده بودند و زمانی که شاه رفت، گویی تیر شروع مسابقه شلیک شده است. همه به یکباره واکنش نشان دادند. به بالکن رفتم؛ بوق ها به صدا درآمده بود، راهپیمایان بیرون ریخته بودند و همه شهر سرشار از جشن و شادی بود. حادثه غیرقابل توصیفی بود؛ جشن خودجوش مردم تا دو سه ساعت ادامه یافت و هر لحظه آهنگ آن شدیدتر می شد. گزارش هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه مردم شروع به پایین کشیدن مجسمه های شاه و خانواده اش کرده اند. در طول بعدازظهر باخبر شدیم پنـج یا شش مجسمه دیگر که چنــد دهه از عمرشان می گذشت نابود شده است. آن ها به طور نمادین در حال کشتن شاه بودند!2323

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " در آخرین دیدار سیاسی محمدرضا پهلوی در ایران چه گذشت؟ از منبع خبرآنلاین. "

 

اخبار گوناگون

× ×