روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "مدیرکل آژانس: تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی برجام باقی‌مانده است" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "مدیرکل آژانس: تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی برجام باقی‌مانده است" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

مدیرکل آژانس: تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی برجام باقی‌مانده است

ایرنا نوشت:مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا تصریح کرد که تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی درباره توافق هسته ای ایران باقی مانده است.

رافائل گروسی این مطلب را در گفت وگو با خبرگزاری رویترز مطرح کرد و افزود: روشن است که بحث سر چند ماه نیست. بلکه ما فقط چند هفته دیگر پیش رو داریم. جو بایدن وعده داده بود که در صورت شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به برجام بازخواهد گشت. اخیرا شماری از کارشناسان بین المللی، اساتید دانشگاه، اندیشمندان، صاحب نظران، مدیران اندیشکده ها و دیپلمات های سابق کشورهای جهان نیز در نامه ای خطاب به بایدن خواستار بازگشت فوری آمریکا به توافق هسته ایران شده و تاکید کردند که سیاست های شکست خورده ترامپ علیه ایران را پایان دهد.گروسی در بخش دیگری از این مصاحبه عنوان کرد که ایران به سرعت در حال حرکت به سوی غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است. وی افزود زمانی که ایران این مساله را آژانس اطلاع داد زمان اجرای آن مشخص نبود اما «اکنون ما در یک واقعیت تازه ای قرار داریم. فرآیند [غنی سازی] آغاز شده است و هر روز باید ببینیم چه میزان می توانند تولید کنند.»مدیر کل آژانس در این مصاحبه عنوان کرد که به اعتقاد او ایران می تواند ماهانه چند کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده تولید کند.او همچنین با بیان اینکه ایران درباره خروج از پروتکل الحاقی وفق مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به آژانس اطلاع رسانی نکرده افزود که نمی تواند بر این اساس گمانه زنی کند. گروسی با این حال عنوان کرد که باید این قانون را جدی بگیرد «زیرا، قانون است و به نظر می رسد دولت ایران مصمم به پایبندی به آن است. »مدیرکل آژانس درباره طرح کاهش دسترسی بازرسان این سازمان در ایران هم گفت که دوست ندارد ۲۱ فوریه از ایران بشوند که حضور بازرسان در ایران کاهش می یابد. او با این حال ابراز امیدواری کرد که تا این تاریخ «به نوعی توافق کمکی یا نقشه راه جهت اطمینان حاصل کردن از بازگشت تمام طرف ها به توافق هسته ای دست یابیم، فارغ از اینکه موضوعاتی مانند غنی سازی ۲۰ درصدی یا سانتریفیوژهای اضافه باید برطرف شوند».23311

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " مدیرکل آژانس: تنها چند هفته تا احیای دیپلماسی برجام باقی‌مانده است از منبع خبرآنلاین. "

 

اخبار گوناگون

× ×