روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان" در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان

قانون برای این وضع می شود تا همگان در سایه اجرای آن بتوانند آسوده باشند و در امنیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی در کنار هم به خوبی زندگی کنند و استعدادهای هر فردی تا جائی که می تواند شکوفان شود و مردم از آن بهره مند گردند.

مدیریت در هر جامعه و کشوری برای آن است تا قانون را اجرا کند تا اهداف فوق برآورده شود. اگر مدیران از قانون سوء استفاده کنند مردم حق دارند مدیران خود را باز خواست و در صورت لزوم بر کنار کنند.مدیریت اگر در دست افراد صالح باشد بدنه کاری هم سالم و کار قوه قضا را هم کم می­کند. اگر چه قوه قضا هم در اجرا می توانند به کمک کارگزاران بیاید.مدیران هستند که قانونمند اند و آن را هم در گفتار و هم در عمل به مردم نشان میدهند و از این روهیچ فرد زیر دست آنان بر اثر این قانونمداری نمی­تواند ار وظایف خود تخلف کند که:اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی بر آورند غلامان او درخت از ییخهراس از قانون بسیار مهم است. خدا هم در قرآن به اجرای قانون تأکید کرده است و متخلفان را به عذابی سخت وعده داده است. خدا به کسانی که مرتکب گناه در سطح اجتماعی می­شوند هشدارداده و به پیامبر و مجریان توصیه کرده که مبادا به آنها ترحم کنی. و لا تأخذ بهما رأفه.شرم و خجالت از مردم هم یکی دیگر از عواملی است که باعث دوری از گناه و خطا می­شود. مردم و نگاه آنان عامل بازدارنده بسیاری از خطاها است. حرف مردم و شماتت و یا تحسین آنها بزرگترین بازدارنده یا مشوق در جامعه است.عذاب وجدان هم برای مردمانی که حتی ممکن است از چنگ قانون فرار کرده و با ترفندهایی از خجالت مردم هم مصون شده باشد. عذاب وجدان در همه احوالات حضور دارد. برای افراد با ایمان در همان آغاز کار بازدارنده است ولی برای آدم های خطا کار و حتی تبهکار هم در وسط ویا انتها می تواند بازدارنده و عامل بازگشت باشد. اما آنچه مهم تر است این است که مدیریت بد و نا کافی و ناکار آمد دو عنصر دیگر را هم ضایع می کند.بدینگونه که وقتی: مدیریت رانت ایجاد می­کند، مدیریت از بد حسابها مالیات نمی­گیرد، مدیریت در گمرکات عامل فساد می شود، مدیریت خاصه خواری و خاصه بخشی می­کند،مدیریت واردات را شیرین تر از صادرات می­کند، مدیریت ارز را متلاطم می­کند، مدیریت یا اطلاعات غلط می­دهد و یا برای بیگانکان رمز گشایی می­کند،مدیریت بانکها را در انجام وظائف و خارج از وظائفشان آزاد می­گذارد،مدیریت تخصیص ها را بهینه نمی­کند و به سوئی که خودش می خواهد می­کشاند، مدیریت قانون را اجرا نمی کند و دور می­زند، مدیریت حتی در اجرای اصل 44 خاصه خرجی می­کند، و همینطور...دو اصل دیگر هم خدشه دار می شود. مردم وقتی ببینند که مسئولانی را که خود بر سر کار آورده اند از اجرای قانون سر باز می زنند کم کم قبح عمل بد در جامعه از بین می رود و مردمانی آن را زرنگی می دانند. وقتی چنین شد آهسته آهسته عذاب وجدان هم از وجدان ها رخت بر می­بندد و هم جامعه کار بد را زرنگی می داند و هم انسانها اگر عمل خلافی انجام دهند آن را با دیگرانی که خطاهایی بزرگتر انجام داده اند مقایسه و خویش را تبرئه می کنند.بنابراین اگر ترس از قانون نباشد به این معنا است که مجریان خود اجرا نکنند و مدیریت صحیح را دست کم بگیرند، آنگاه مردم هم از آن انجام کار بد ترس نخواهند داشت و نتیجه می شود که آن دو امر دیگر هم لوث و پامال شود.

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " ترس از قانون، شرم از مردم و عذاب وجدان از منبع خبرآنلاین. "

اخبار گوناگون

× ×