روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "به چشم‌های تماشاگران احترام بگذارید" در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "به چشم‌های تماشاگران احترام بگذارید" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

به چشم‌های تماشاگران احترام بگذارید

در روزهای میانی جشنواره فرصتی شد تا فیلم  «مسخره باز» همایون غنی زاده را برای بار دوم، درآخرین سانس سینما بهمن میدان انقلاب تماشا کنم. سینما بهمن از معدود سینماهای بزرگ به جا مانده از نسل سالن هایی است که تماشای فیلم در آنها حس و حال دیگری داشت. انتظار طولانی در صف سینما در سرما یا گرما و پناه بردن به گرما یا خنکای سالن، در هم نفسی با صدها تماشاگر و چشم دوحتن به ضیافت رنگ و نور روی پرده بزرگ.

هنگامیکه در شلوغی سالن انتظار، منتظر ورود به سالن بودم، پس از سال ها خاطره تماشای فیلم در دوره نوجوانی و جوانی در سینماهای بزرگ برایم زنده شد. آن شب وقتی تمامی سالن پر و با شروع آنونس جشنواره چراغ ها خاموش شد، انگار یکی از آن ضیافت های خاطره انگیز قرار بر تکرار داشت. اما فیلم که شروع شد، کیفیت پایین نمایش فیلم تمام عیش آن شب را بر هم زد. گویا قرار است آن روزها همچنان به عنوان خاطره دور باقی بماند . از بازسازی سینما بهمن بیش از دو سال نمی گذرد و سیستم پخش فیلم آن نباید تفاوتی با پردیس های تازه تاسیس این سال ها داشته باشد. اما تقریبا بخش زیادی از تلاشی که برای طراحی صحنه و فیلمبرداری فیلمی چون «مسخره باز» شده بود با آن شیوه نمایش بر باد رفته بود و چیزی از آن جزئیات بر پرده دیده نمی شد.چند سال پیش یکی از فیلمبرداران سینما که همان سال فیلمی در جشنواره داشت به من توصیه کرد که آن فیلم را در یک پردیس سینمایی ببینم و وقتی علت را جویا و از تفاوت سیستم پخش پرسیدم، گفت: «سیستم ها مشابه هستند اما برخی مدیران سینماها به دلیل صرفه جویی در هزینه ها از تمامی ظرفیت نوردهی سیستم پخش استفاده نمی کنند. بنابرین تصاویر کیفیت مطلوب را در آن سینما ندارند.»گرچه عامل اصلی استقبال از سینما همیشه کیفیت محتوایی و تکنیکی فیلم هاست اما در زنجیره تولید فیلم سینمایی مانند هر محصول دیگری شیوه بد و بی کیفیت عرضه نهایی می تواند تمام تلاش زنجیره تولید را بر باد دهد. اگر در شرایطی ایده آل، یک فیلم پرکشش و جذاب در یک سالن با دسترسی مناسب، صندلی های راحت و محیطی با تهویه مطبوع ومناسب هم اکران شود، اما تصاویر روی پرده کیفیت مناسب نداشته باشد، به رضایت تماشاگر منجر نمی شود، چرا که حاصل فرآیند سینما رفتن در نهایت تماشای فیلم را روی پرده است و اگر این اتفاق به شکل مطلوب رخ ندهد کل این فرآیند بی معنی می شود. در شرایط فعلی تماشاگر ممکن است ترافیک سنگین برای دسترسی به سینما، هزینه بالای بلیط و دیگر مشکلات رفتن به سینما را به ازای دیدن یک فیلم خوب تحمل کند اما با امکاناتی که تکنولوژی جدید پخش فیلم فراهم کرده دیگر تماشاگر، تحمل تماشای تصاویر بی کیفیت بر پرده سینما را ندارد و به تدریج از سینما رفتن گریزان شده و ترجیح می دهد تا چند ماه بعد همان فیلم را بر صفحه تلویزیون در محیط آرام خانه با کیفیتی به مراتب بهتر تماشا کند.سینماداران محترم که مدام از خالی ماندن سالن های سینما گله دارند، باید بدانند که جشنواره هرسال تبلیغی مطمئن برای سالن سینمای آنهاست، بنابرین اگر خاطره ای خوش از تماشای فیلم برای تماشاگران ایام جشنواره فراهم کنند، مطمئن باشند تماشاگران این ایام در طول سال، دیگران را برای تماشای فیلم در آن سینما دعوت می کنند و همچنین باید به نقش مهم خود به عنوان حلقه نهایی زنجیره تولید و نمایش فیلم در ارائه یک محصول سینمایی با کیفیت توجه کنند و با احساس مسولیت بیشتر در این باره، امکان تماشای تصاویر با کیفیت را در سالن سینما فراهم کنند.۵۷۵۷

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " به چشم‌های تماشاگران احترام بگذارید از منبع خبرآنلاین. "

اخبار گوناگون

× ×