روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: سیاسی منبع: خبرآنلاین
امتیاز: 5 5

خبر "ذوق های حاکم بر مبانی" در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ از منبع خبرآنلاین با موضوع politics-سیاسی منتشر گردید.خبر باعنوان "ذوق های حاکم بر مبانی" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

ذوق های حاکم بر مبانی

در تردید بودم بنویسم یا نه، اسم نوشتنم را هم وظیفه شرعی نمی گذارم، تذکر و تنبه است.

و شاید به این انگیزه که در کوچه پس کوچه تاریخ بماند که طلبه ای هشدار داد و از هویت صنفی و یکی از مبانی سنت دینی ، دفاع کرد . عقلای هر قوم با شکستن خطوط قرمز موجه و حاکم بر مبنای اعتقاداتی و رفتاری جامعه دینی ، مقابله می کند و آنرا مذموم می دانند . اما چه کنم که در عهدی که ما زندگی می کنیم ، ابزارهای تبلیغ دینی به دست کسانی افتاده است که عدم پایبندی به هنجارها را ، روشنفکری و طرحی نو ، و خلاصه با جهلی مرکب ، اصل ,می پندارند . صریح تر بنویسم ، در صدا و سیمای ما که پسوند اسلامی را یدک می کشد روش تبلیغ دین ، مبتنی بر ذوقهاست ، آنهم نه ذوق اهل ، بلکه ذوق مسئول ارگان ،حتی در اموری که تخصص آنرا هم ندارم ,می بینم که این ذوق های نه چندان استوار ، حاکم بر مبنای علمی در رسانه شده است . مثلاً بازیگر می شود مجری ، مجری می شود کارشناس ، کارشناس می شود تهیه کننده ، تهیه کننده می شود .... و صد ها جابجایی تخصصی که انسان را به یاد ورود به اتوبوس خالی می اندازه که صندلی عوض کردن ها به نوعی براساس کشش ها و میل های لحظه ای تعریف می شود . به صنف خودم بپردازم . سالیانی قبل کارشناس فوتبالی بود که لباس روحانیت هم به تن داشت ، در برنامه نود ، می آمد و عتاب و خطاب می کرد ، برای تنویر افکار نوشتم یا لباس را در بیاور و کارشناس فوتبال شو ، یا لطفاً میدان را به اهل آن بسپار . در تلویزیون روحانی را برای کودکان هم بازی با عروسک می کنند ، روحانی دیگری در شبکه چهار تحلیل سینمایی می کند ، نمی دانم دیگری اقتصاد و سیاست حرفه ای می بافد و قس علیهذا .از طرفی در رادیو قرآن چند تحصیل کرده رشته علوم قرآنی خود را مفسر می نامند ،خیلی اوضاع شلوغ و پلوغ شده است .لباس روحانیت ، یعنی علامتی که اگر بر قامتی دیدید ، می توانید از او معارف دین را جویا شوید، علم اخلاق را بلند گو باشد و عامل ، احکام را مروج باشد ،معرفت را بیان کند و شئون دینی را بیاموزد و بیاموزاند . پزشک اگر خانه بسازد ، معمار و مهندسین را سوال پیش می آید پس ما چه کاره ایم ، روحانی تحلیل گر سینما ، جای منتقد سینمایی بنشیند همینطور ، و ... آنچه می فهمم این است گه اگر به سراغ مطب پزشکی برویم و شخص بی تخصص را که با رابطه و تشخیص بی مبنا و یا فقط با داشتن کلید مطب ، بر مسند طبابت نشسته باشد ، ببینیم ، آیا باز هم به نسخه های درمانی اش توجه خواهیم کرد . بس است ، هر چه بگویم صدایم فرای دیوار کشیده به دور رسانه ملّی نمی رسد . فقط نوشتم برای آرامش وجدانم که ذوق های متفرقه, حاکم بر اصول و مبانی شده اند. و شاید روزی در تاریخ دیده شود که طلبه ای نوشت که مردم متدیّن تفسیر قرآن را ، از مفسرّ می خواهند ، نه از دانش آموخته علوم قرآنی و آشنا به کار با نرم افزار تفسیر ، نمی دانم بر مسندها چگونه می نشینند ، در حالیکه خود می دانند اهلیت ندارند . بگذریم ، بگذار بتازد و نبینند و ما هم با خوردن آرامبخشی ,آرام بگیریم.

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه politics-سیاسی، نشر خبر " ذوق های حاکم بر مبانی از منبع خبرآنلاین. "

اخبار گوناگون