روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: استان ها منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "بازخوانی یک سند درباره چهارشنبه سوری" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ از منبع ایسنا با موضوع Provinces-استان ها منتشر گردید.خبر باعنوان "بازخوانی یک سند درباره چهارشنبه سوری" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

بازخوانی یک سند درباره چهارشنبه سوری

در میان اسناد سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی اصفهان، سندی مربوط به جشن چهارشنبه سوری در دهه هفتاد وجود دارد که بازخوانی آن، ضرورت بازنگری در شیوه برخورد با رفتارهای ناشایستی را که سال هاست در این شب شاهد آن هستیم، یادآور می شود.

ایسنا/اصفهان در میان اسناد سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی اصفهان، سندی مربوط به جشن چهارشنبه سوری در دهه هفتاد وجود دارد که بازخوانی آن، ضرورت بازنگری در شیوه برخورد با رفتارهای ناشایستی را که سال هاست در این شب شاهد آن هستیم، یادآور می شود. سنت کهن آخرین چهارشنبه پایان سال ایرانیان، روشن کردن آتش و پریدن از روی آن بوده و مردم اصفهان به آن چهارشنبه سرخی هم می گفته اند. سال های دور در این شهر، رعیت و ارباب، زن و مرد و کوچک و بزرگ به وقت چهارشنبه سرخی، با درست کردن سه تا هفت آتش از روی آن می پریده اند و دختران دم بخت، با در دست گرفتن قاشقی که برخورد آن با کاسه صدایی آهنگین ایجاد می کرده به در خانه همسایه ها رفته و بی آنکه حرفی بزنند آجیل مشکل گشا و شیرینی می گرفته اند. اگر صاحب خانه چیزی برای اهدا کردن نداشته جواب قاشق زنان را این گونه می داده: «هر چه از دیگران گرفته ایم می دهیم» و اگر پولی پرداخت می کرده، آن پول صرف پختن آش شب عید می شده است.سنت ساده پریدن از روی آتش، به مرور زمان با رسومی مثل فال گوش ایستادن، قاشق زنی، گره گشایی، عبور از زیر توپ مروارید، کوزه شکستن، فال کوزه، شال اندازی و... همراه شده و آنچه به ما رسیده، جدا از شنیدن صدای ترقه های گوش خراش و آتش سوزی و سوختگی های جبران ناپذیر نیست؛ تا حدی که در یکی از اسناد و مدارک سازمان اسناد و کتابخانه ملی به شماره ۱۳۶۷۴/۲۹۳/۹۷ و مربوط به تاریخ ۲۴ اسفندماه ۱۳۷۲ خطاب فرماندار فریدون شهر به مدیرکل آموزش وپرورش این شهرستان را به این شرح می خوانیم:«با توجه به نزدیک شدن روز چهارشنبه آخر سال و اجرای برنامه خرافاتی چهارشنبه سوری از ناحیه افراد به ویژه جوانان و نوجوانان، لذا خواهشمند است به منظور جلوگیری از نشر سنت های غلط و ضایعات جانی و مالی که ناشی از آتش سوزی است، دستور فرمایید موضوع به نحوی از طریق مسئولین آموزشگاه ها به دانش آموزان گوشزد شود.»وقتی هفت سال بعد از خرافاتی خواندن چهارشنبه سوری و گوشزد کردن به جوانان و نوجوانان، هنوز چهارشنبه آخر سال با صدای ترقه های گوش خراش و اخبار آتش سوزی ها و سوختگی ها همراه است، شاید بهتر باشد راه های دیگری را برای حفظ این سنت و پیراستنِ آن از افزونه های نادرست پیدا کنیم.انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه Provinces-استان ها، نشر خبر " بازخوانی یک سند درباره چهارشنبه سوری از منبع ایسنا. "

 

اخبار گوناگون

× ×