روی خط خبر

  • بین الملل
  • ایسنا
  • افت تخصیص وام‌های چین به آمریکای لاتین همزمان با تنش‌های دوران کرونا
 درخواست حذف مطلب

موضوع: بین الملل منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "افت تخصیص وام‌های چین به آمریکای لاتین همزمان با تنش‌های دوران کرونا" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ از منبع ایسنا با موضوع international-بین الملل منتشر گردید.خبر باعنوان "افت تخصیص وام‌های چین به آمریکای لاتین همزمان با تنش‌های دوران کرونا" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

افت تخصیص وام‌های چین به آمریکای لاتین همزمان با تنش‌های دوران کرونا

در سال ۲۰۱۰، اقتصاد چین که سر و صدایی به پا کرده بود و شرکت های دولتی این کشور که به دنبال گسترش جهانی بودند، به آمریکای لاتین چشم دوختند؛ منطقه ای که خالی از سرمایه، اما غنی از منابع طبیعی بود که چین به عنوان غول آسیا کم داشت. نتیجه این وضعیت، رکورد ۳۵ میلیارد دلار وام چین به این کشورها در آن سال بود.

در سال ۲۰۱۰، اقتصاد چین که سر و صدایی به پا کرده بود و شرکت های دولتی این کشور که به دنبال گسترش جهانی بودند، به آمریکای لاتین چشم دوختند؛ منطقه ای که خالی از سرمایه، اما غنی از منابع طبیعی بود که چین به عنوان غول آسیا کم داشت. نتیجه این وضعیت، رکورد ۳۵ میلیارد دلار وام چین به این کشورها در آن سال بود. به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، یک دهه بعد، رابطه چین و آمریکای لاتین در حالی وارد پختگی می شود که به نظر می رسد چین نسبت به شریکان درستکار سابق خود با احتیاط عمل می کند.برای نخستین بار در عرض ۱۵ سال گذشته، دو بانک بزرگ سیاست چین- بانک توسعه چین (CDB) و بانک واردات صادرات چین- در سال ۲۰۲۰ وام جدیدی به منطقه آمریکای لاتین ندادند که نوعی پاسخ به افت چندساله ناشی از سراشیبی اقتصاد این منطقه است.این داده ها برخاسته از گزارش جدیدی توسط اینترامریکن دیالوگ، اندیشکده ای در واشنگتن و و مرکز سیاست توسعه جهانی دانشگاه بوستون است که هر دوی آن ها سال ها در حال ردیابی دیپلماسی یوان چین در حیاط خلوت واشنگتن بوده اند.نفوذ فزاینده اقتصادی و دیپلماتیک چین در منطقه، سیاست گذاران آمریکا را که در مقابله با ظهور آن شکست خورده اند، نگران کرده است. وظیفه مقابله با چین، حالا به عهده دولت بایدن است که ردپای این کشور در منطقه را تهدید ملی امنیتی قلمداد کرده و نسبت به آن هشدار داده است. اما چین کاری کرده که آمریکا دیگر شریک تجاری ارشد چند کشور آمریکای جنوبی تلقی نشود و همین موضوع باعث شده مقابله با چین امر آسانی نباشد.در همین حال امکان دارد آمریکا طی همه گیری که در آن چین بیش از ۲۱۵ میلیون دلار منبع- از دستکش جراحی گرفته تا فناوری های تصویربرداری حرارتی- به متحدان در منطقه اهدا کرد، بیش از پیش از قافله عقب مانده باشد. برای مقایسه، آژانس آمریکا برای توسعه بین المللی و وزارت خانه این کشور ۱۵۳ میلیون دلار تأمین کردند. چین همچنین آزمایشات بالینی یا برنامه هایی برای تولید واکسن نیز در ۵ کشور- آرژانین، برزیل، شیلی، مکزیک و پرو- انجام داده است.اما در حالی که همه گیری درها به روی کمک های چینی را گشوده، پرداخت قسط ها به پکن را برای دولت ها سخت تر کرده است. طبق داده های صندوق بین المللی پول، رکود ۷.۴ درصدی سال گذشته در آمریکای لاتین و کارائیب، حدوداً ارزش یک دهه رشد را از بین برده است.انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه international-بین الملل، نشر خبر " افت تخصیص وام‌های چین به آمریکای لاتین همزمان با تنش‌های دوران کرونا از منبع ایسنا. "

 

اخبار گوناگون

× ×