روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: استان ها منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "تاثیر سبک زندگی زنان باردار بر ژن‌های نوزاد" در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ از منبع ایسنا با موضوع Provinces-استان ها منتشر گردید.خبر باعنوان "تاثیر سبک زندگی زنان باردار بر ژن‌های نوزاد" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

تاثیر سبک زندگی زنان باردار بر ژن‌های نوزاد

محققان به رهبری دانشگاه لوند در سوئد ارتباط بین مداخله در شیوه زندگی زنان باردار مبتلا به چاقی و تغییرات اپی ژنتیکی (اثر محیط بر ژن طوری که بر نحوه بیان آن اثر بگذارد) در نوزاد را بررسی کردند.

ایسنا/خراسان رضوی محققان به رهبری دانشگاه لوند در سوئد ارتباط بین مداخله در شیوه زندگی زنان باردار مبتلا به چاقی و تغییرات اپی ژنتیکی (اثر محیط بر ژن طوری که بر نحوه بیان آن اثر بگذارد) در نوزاد را بررسی کردند. به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان در سوئد، دانمارک و اسپانیا بررسی کردند که آیا مداخله در شیوه زندگی یک زن باردار با شاخص توده بدنی (BMI) بیش از ۳۰، ژن های کودک را تغییر می دهد یا خیر.در این بررسی ۴۲۵ زن باردار شرکت کردند که BMI همه بیش از ۳۰ بود و در گروه افراد چاق قرار داشتند. آنان به طور تصادفی در سه گروه مختلف تقسیم شدند. گروه اول که مداخله در سبک زندگی شامل فعالیت بدنی (از آنان خواسته شد که روزانه ۱۱ هزار قدم راه بروند و ازقدم شمار استفاده کنند) و همچنین توصیه هایی برای رژیم مدیترانه ای با ۱۲۰۰ تا ۱۶۷۵ کالری در روز بود. گروه دوم تنها مداخله در سبک زندگی شامل فعالیت بدنی را داشتند و گروه سوم (گروه کنترل) به زندگی معمول خود ادامه دادند.محققان خون بند ناف ۲۰۸ نوزاد تازه متولدشده را بررسی کردند تا دریابند که آیا تغییرات اپی ژنتیکی ایجادشده است یا خیر. یکی از راه های ایجاد تغییرات اپی ژنتیکی متیلاسیون DNA است که فعالیت های ژن های مجاور توسط مولکول های متصل به DNA تغییر می کند. این تغییرات در ۳۷۰ ژن درمجموع ۳۷۹ مکان ژنوم کودکانی که مادران آن ها در گروه های مداخله در سبک زندگی بودند، ایجاد شد. چندین ژن که ازنظر ژنتیکی تغییر کرده اند، متابولیسم، رشد بافت چربی و ترشح انسولین را تنظیم می کنند. پیش ازاین محققان دریافتند که چندین ژن تغییریافته با دیابت نوع ۲ ارتباط دارند.محقق این تحقیق، شارلوت لینگ، استاد دانشگاه لوند اظهار کرد: نتایج بررسی نشان داد که توده عضلانی نوزادان در هر دو گروه مداخله در سبک زندگی (فعالیت بدنی یا افزودن رژیم غذایی سالم) در هنگام تولد در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافته است.محققان همچنین قصد داشتند تا دریابند که آیا تغییرات اپی ژنتیکی روی رشد نوزادان تاثیر دارد. ازاین رو، کودکان شرکت کننده در این بررسی را در ۹، ۱۸ و ۳۶ ماهگی پیگیری کردند و دریافتند که ۲۲ مورد از تغییرات اپی ژنتیکی یافت شده با BMI کودکان در طول زمان مرتبط بود.شارلوت لینگ افزود: نتایج این بررسی به طور مستقیم نمی تواند علت را بیان کند، اما نشان می دهد که فعالیت بدنی و مصرف رژیم غذایی سالم در دوران بارداری در زنان مبتلابه چاقی بر اپی ژنتیک نوزادان و همچنین ترکیب بدن و رشد کودکان در مراحل بعدی زندگی نیز تاثیر دارد.کریستینا رنو، متخصص زنان و زایمان در بیمارستان Rigshospitalet در کپنهاگ دانمارک و از محققان این بررسی پیش از این نشان داده بود که مداخله در سبک زندگی (فعالیت بدنی همراه با یا بدون رژیم غذایی سالم) زنان باردار با BMI بیش از ۳۰ منجر به کاهش وزن در این گروه می شود و همین گروه در این بررسی شرکت کردند.وی عنوان کرد: افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم در دوران بارداری می تواند باعث کاهش وزن در زنان باردار مبتلا به چاقی و همچنین مقابله با خطرات مرتبط با BMI بالا شود. افزایش توده عضلانی در کودکان و DNA از بند ناف نشان داد که تغییرات DNA اپی ژنتیک نشان دهنده تاثیر قوی از سبک زندگی سالم بر سلامتی کودکان است.یافته های این بررسی در مجله Diabetes منتشر شده است.انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه Provinces-استان ها، نشر خبر " تاثیر سبک زندگی زنان باردار بر ژن‌های نوزاد از منبع ایسنا. "

 

اخبار گوناگون

× ×