روی خط خبر

  • استان ها
  • ایسنا
  • ترجمه آگاهانه کتاب‌های کودک به گسترش شناخت سایر فرهنگ‌ها کمک می‌کند
 درخواست حذف مطلب

موضوع: استان ها منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "ترجمه آگاهانه کتاب‌های کودک به گسترش شناخت سایر فرهنگ‌ها کمک می‌کند" در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ از منبع ایسنا با موضوع Provinces-استان ها منتشر گردید.خبر باعنوان "ترجمه آگاهانه کتاب‌های کودک به گسترش شناخت سایر فرهنگ‌ها کمک می‌کند" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

ترجمه آگاهانه کتاب‌های کودک به گسترش شناخت سایر فرهنگ‌ها کمک می‌کند

عضو کارگروه ادبیات کودک دانشگاه فردوسی در خصوص ترجمه آثار کودک اظهار کرد: ترجمه اگر درست و از سر آگاهی صورت بگیرد، نقش مهمی در گسترش شناخت انسان ها از سایر فرهنگ ها(شباهت ها و تفاوت های شان) خواهد داشت. ترجمه و تالیف هرکدام جایگاه و کارکرد خود را دارد.

ایسنا/خراسان رضوی عضو کارگروه ادبیات کودک دانشگاه فردوسی در خصوص ترجمه آثار کودک اظهار کرد: ترجمه اگر درست و از سر آگاهی صورت بگیرد، نقش مهمی در گسترش شناخت انسان ها از سایر فرهنگ ها(شباهت ها و تفاوت های شان) خواهد داشت. ترجمه و تالیف هرکدام جایگاه و کارکرد خود را دارد. رویا یداللهی در گفت وگو با ایسنا درباره تاثیر اقلیم بر نوع سبک نوشتاری متناسب با کودکان گفت: هیچ پدیده ای نیست که در وضعیت زمانی مکانی اش تاثیر نپذیرد. برای مردمی که در سرزمین های پر باران زندگی می کنند، روزهای آفتابی دلنشین اند و روزهای بارانی دلگیر ولی برای مردم سرزمین های خشک و کم باران، روزهای بارانی یادآور طراوت و تازگی اند.وی ادامه داد: سنن و آداب و رسوم هم احتمالا بر نگرش مردم نسبت به ادبیات کودک موثرند اما درباره توجه نویسندگان ادبیات کودک به این مساله من پژوهش مستقلی در این زمینه نداشته ام اما تاثیر آداب و سنن محلی بر آثار کودکان را تا حدی دیده ام. برداشت ها و پیش فرض های متاثر از این آداب و سنن هم قاعدتا در واکنش مخاطبان این آثار به آن ها بی تاثیر نخواهد بود اما فکر می کنم پرسش مهم تر این باشد که آیا اداب و سنن محلی همیشه درست و بر حق هستند و ملاک های سنجش مناسبی برای خلق آثار ادبی یا واکنش به آن ها ارائه می کنند؟عضو کارگروه ادبیات کودک دانشگاه فردوسی افزود: اگر بخواهم به لحاظ نظری پاسخ بدهم، باید بگویم تفاوت ادبیات کودک و نوجوان در مساله اساسی آن هاست. در واقع همانطور که ادبیات کودک را از ادبیات بزرگسال جدا می کنیم، با این استدلال که مخاطب ادبیات کودک نیاز و مساله متفاوتی دارد، ادبیات نوجوان را هم با چنین استدلالی از هر دوی آن ها متمایز می کنیم. مبنای این هنجارگذاری سن و سال و وضعیت قرارگیری فرد در طیف زمانی عمر آدمی است.یداللهی درباره سمت و سوی ادبیات و کودک بیان کرد: ادبیات کودک و نوجوان در کشور ما و در همه دنیا در جهات مختلف رشد می کند. ابتدا باید بپرسیم درست و غلط در این حوزه به چه معناست و سپس جریان ها و شاخه های مختلف این حوزه را براین اساس تحلیل و نقد کنیم. شاید در این مجال کوتاه می شد از آسیب ها و مشکلات این حوزه سخن گفت. مشکلاتی همچون آثار فرمایشی، کم رنگ بودن نقد و تحلیل، افت کیفیت نثر و نوشتار و... .وی در خصوص نقد آثار نگاشته شده در خصوص کودکان گفت: هیچکس نمی تواند ساختار و ایماژ را از پیش بر نویسندگان تحمیل کند. کار منتقدان و تحلیلگران این است که پس از خلق این آثار، ساختار و ایماژ و سایر عناصر آن ها را بررسی و نقد کنند.انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه Provinces-استان ها، نشر خبر " ترجمه آگاهانه کتاب‌های کودک به گسترش شناخت سایر فرهنگ‌ها کمک می‌کند از منبع ایسنا. "

اخبار گوناگون

× ×