روی خط خبر

 درخواست حذف مطلب

موضوع: استان ها منبع: ایسنا
امتیاز: 5 5

خبر "کاهش آلودگی زیست محیطی با استفاده از سوخت حاصل از پسماند" در تاریخ ۱۴۰۰/۰۴/۳۰ از منبع ایسنا با موضوع Provinces-استان ها منتشر گردید.خبر باعنوان "کاهش آلودگی زیست محیطی با استفاده از سوخت حاصل از پسماند" از سایت فردا آنلاین در حوزه ی اخبار ایران و جهان

کاهش آلودگی زیست محیطی با استفاده از سوخت حاصل از پسماند

نتایج طرح «ارزیابی فنی و اقتصادی و زیست محیطی استفاده از سوخت حاصل از پسماند (RDF) به عنوان سوخت کمکی کارخانجات سیمان» نشان می دهد که نمونه های RDF دریافتی شهر اصفهان در مجموع شرایط نسبتاً مناسبی برای بکارگیری در صنعت سیمان دارند.

ایسنا/اصفهان نتایج طرح «ارزیابی فنی و اقتصادی و زیست محیطی استفاده از سوخت حاصل از پسماند (RDF) به عنوان سوخت کمکی کارخانجات سیمان» نشان می دهد که نمونه های RDF دریافتی شهر اصفهان در مجموع شرایط نسبتاً مناسبی برای بکارگیری در صنعت سیمان دارند. امیرحسین نوارچیان- عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان در گفت و گو با ایسنا در توضیح این طرح پژوهشی، اظهار کرد: طرح پژوهشی «ارزیابی فنی و اقتصادی و زیست محیطی استفاده از سوخت حاصل از پسماند (RDF) به عنوان سوخت کمکی کارخانجات سیمان» با همکاری سازمان پسماند شهرداری اصفهان به منظور استفاده از سوخت حاصل از پسماند(RDF) به عنوان سوخت کمکی برای کارخانه های سیمان در صنعت مورد بررسی قرار گرفت.وی توضیح داد: یکی از منابع مهم انرژی در دنیای امروز، سوخت های مشتق از پسماند (RDF) است. بکارگیری RDF به عنوان یک منبع سوخت، علاوه بر صرفه جویی در مصرف منابع انرژی موجود، مزایای بسیار دیگری همچون جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک، کمک به کاهش گرمایش جهانی و کاهش هزینه دفع پسماند را به همراه دارد. یکی از بهترین گزینه ها برای بکارگیری RDF، استفاده از آن به عنوان سوخت کمکی در کوره سیمان است. سیمان یکی از پرمصرف ترین صنایع از نظر انرژی است و دوم اینکه شرایط دمایی و همچنین زمان ماند در کوره سیمان شرایط مناسبی را برای به حداقل رساندن مواد سمی تولید شده در حین سوختن RDF فراهم می آورد. عضو هیات علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان افزود: نتایج آنالیزهای این پژوهش نشان داد که استاندارد آلاینده های این سوخت در حد طبیعی است و مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کند. آزمون های متعددی بر روی هشت نمونه RDF دریافتی از سازمان پسماند اصفهان انجام شد که عبارتند از تعیین میزان رطوبت و درصد مواد فرار، تعیین درصد خاکستر، آنالیز مواد موجود در خاکستر، تعیین ارزش حرارتی، آنالیز گازهای حاصل از احتراق و تعیین رفتار تجزیه حرارتی نمونه ها....استاد گروه مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه روزانه هزاران تُن پسماند در شهرهای بزرگ از جمله کلانشهر اصفهان تولید می شود که پس از جداسازی پسماند تر و خشک، بخش زیادی از آن در زمین دفن می شود و آلودگی زیست محیطی ایجاد می کند، تصریح کرد: با بازیافت و تبدیل بخشی از آنها به سوخت می توان علاوه بر کاهش آلودگی خاک و آب، مصرف سوخت های فسیلی از جمله گاز را در کارخانه های صنعتی کم کرد.نوارچیان ادامه داد: در حال حاضر از این سوخت در کشور استفاده نمی شود، درحالی که کشورهای پیشرفته از این ماده در نیروگاه های برق استفاده می کنند.عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به پژوهش انجام شده در این خصوص، خاطرنشان کرد: در این زمینه توسط تعدادی از پژوهشگران دانشگاه اصفهان به بررسی این موضوع و چگونگی اجرای آن در کارخانه سیمان اصفهان پرداختند.طرح دکتر امیرحسین نوارچیان- استاد گروه مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان با عنوان «ارزیابی فنی و اقتصادی و زیست محیطی استفاده از سوخت حاصل از پسماند (RDF) به عنوان سوخت کمکی کارخانجات سیمان» موفق به کسب رتبه اول طرح پژوهشی در محور محیط زیست در چهارمین جشنواره ملی شهر پژوهی شد.انتهای پیام

وب سایت فردا آنلاین یک موتور جستجوی تخصصی خبر است. تمامی اخبار بدون دخالت نیروی انسانی توسط نرم افزار جستجوگر، جمع آوری میشود و فردا آنلاین در قبال محتوای اخبار هیچ مسئولیتی ندارد.

جدیدترین اخبار روز ایران و جهان در حوزه Provinces-استان ها، نشر خبر " کاهش آلودگی زیست محیطی با استفاده از سوخت حاصل از پسماند از منبع ایسنا. "

 

اخبار گوناگون

× ×